OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PAYLAŞIM SİTESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PAYLAŞIM SİTESİ

Okul öncesi eğitimle ilgili aradığınız herşeyi buradan bulabilirsiniz.Eğitici oyunlar, ailelere rehberlik, öğretmenlere döküman, sunum ve eğitici filmler kısacası herşey burada.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» anko naruto hentai anme hentai
TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 5:32 pm tarafından Misafir

» vitamins for fish
TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 2:20 am tarafından Misafir

» Northern Area Family Medicine Location
TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 8:22 pm tarafından Misafir

» Old Medicine Bottles Henry Buch
TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 6:20 pm tarafından Misafir

» Basically as chintzy as warez
TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 2:29 pm tarafından Misafir

» Maoi And Drug
TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 1:40 pm tarafından Misafir

» 100 dating free percent site. Jehovah's witness dating website.
TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 10:41 am tarafından Misafir

» Drug Inspried Tv Shows
TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 1:35 pm tarafından Misafir

» fish oil 1000
TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 9:42 am tarafından Misafir

Anket
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 207 kişi Cuma Tem. 28, 2017 6:53 am tarihinde online oldu.
Istatistikler
Toplam 645 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: deluone

Kullanıcılarımız toplam 511 mesaj attılar bunda 210 konu

TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ?

YazarMesaj
TAÇYILDIZ
Admin
TAÇYILDIZ

TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Empty
MesajKonu: TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ?   TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Icon_minitimeCuma Haz. 27, 2008 10:51 am

:flower:TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ?
Tuvalet eğitimi veriliken hassas davranılması çoçuğun öğrenme sürecini kısaltacaktır.

Öğrenme sürecinde ebeveynin tutum ve davranışları, çoçuğun tuvalete gıtmekten hoşlanmasını sağlar nitelikte olmalıdır.Bu sebeple yapılması gerekenleri sıralıyacak olursak; Çoçuğun ruhsal,bedensel,bilişsel ve duygusal hazır oluşu sağlıktan sonra eğitim verilmelidir.Bilişsel algısı oluşan çoçuk tuvalet ihtiyacının olduğunu ve musait bir yede bu ihtiyacını giderebileceğini algılayabilir.Ancak algının tam olarak oluşma yaşı bütün çoçuklarda aynı değildir. Bunun dışında çoçuğun pozitif olması , kas kontrolünü sağlayabiliyor olması eğitim süreci için önemlidir.Çoçuğun hazır oluşu ile birlikte ebeveynin hazır oluşu çok önemlidir.Ebeveynin sabırlı ve oluşabilecek minik kazalara karşı tahammüllü olması gerekmektedir.Unutmayın ebeveynin hatalı tutumları sürecin uzamasına sebep olacaktır.
*1-1,5 yaşlarında itibaren eğitime başlanmamış olsa bile tuvalet kavramı yavaş yavaş çoçuğa öğretilebilir.Bunun için zaman zaman altını değiştirme esnasında çoçuğun tuvalete götürülüp tuvalet ihtiyaçını gidermesi için kısa bir süre beklenilmesi veya eve bir oturak alınıp çoçuğun altı çıplakkenoraya oturulması tuvalet eğitimini destekleyiçi hareketler olacaktır.
*Çoçuğun tuvaletini yapacağı yeri sevimli olmalıdır.Ki çoçuk tuvalete girmekten keyif alabilsin.Bunun için çoçuğun sadece tuvalete gittiği zaman oynayabileceği bir oyuncak olabilir veya tuvalet oyuncağı olarak isimlendirebilirsiniz.
*Tuvalet eğitimine başlandığı zaman ebeveyin aktif bir biçimde sürece dahil olmalıdır."Benim tuvaletim geldi ,tuvalete gitmeliyim"diye yüksek sesle düşünme akabinde de "tuvaletimi yaptım ve rahatladım"diyerek sonuçlandırma ve bunu zaman zaman yapma çoçuğun öğrenmesini kolaylaştırır.
***İlk etapta bez sadece gündüzleri çıkarılabilir,belli bir süre sonra(çoçuğun öğrenmesine bağlı olarak)geceleride bezın cıkarılmas gerekmektedir.Yalnız bezin bir konup bir cıkarılması,çoçuğun kafasını karıştıraçağından tuvalet eğitimini güçleştirir.Özellikle ilk günler veya haftalar minik .
***çoçuk tuvaleti geldiğini her fark edişinde ve tuvaletini oturarak veya tuvalete her yapışında onu onure etmek bu davranışını pekiştirecealtına yapma vukatları görülebilirktir. flower
http://www.e-okuloncesi.com
çiçek
Misafir
Anonymous

TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Empty
MesajKonu: Geri: TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ?   TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ? Icon_minitimeSalı Tem. 01, 2008 11:10 pm

Nasıl Tuvalet Eğitimi Vereceğim?
Hangi kelimeleri kullanacağınıza karar verin. Ailede kullanılan, çocuğun da söyleyebileceği basit kelimeler seçin. Çocukla ortak bir dilde konuşmanız önemlidir. Çocuğun hazır olduğunu farkedince, bir lazımlık alın (Ayakları yere değdiği için genellikle lazımlıkta daha rahat ederler ) Önce, lazımlığı oyun oynadığı odaya yerleştirin. Oyun oynarken, televizyon izlerken, üstüne oturmasına, lazımlığa alışmasına izin verin. Asla, çocuğu oturması için zorlamayın!
Tuvalet ihtiyacı olunca size söylemesi için cesaretlendirin. Tuvaletini yaptıktan sonra da haber verse, onu övün . Bir dahaki sefere, daha erken söylemesi için cesaretlendirin. Çocuk alışıp sevdikten sonra , lazımlığı banyoya yerleştirin ve denemelere başlayın. 1-2 saatte bir banyoya gidin. Sabah kalktığında, yemeklerden sonra ve tuvaleti geldiğine dair belirtileri farkettiğinizde, lazımlığa oturması için teşvik edin. Birkaç dakika beklemesini sağlayın, sonuç yoksa ısrar etmeyin.Bazı çocuklar başlangıçta, çişlerini lazımlığa yapar ancak kaka için bezlerini kullanmaya devam ederler.
Her başarıda onu övün, memnuniyetinizi bir gülücük veya sarılma bazen de küçük bir ödülle gösterin. Unutmayın, takdir edilen davranışlar yinelenir!Arada olabilecek kazaları hoş görün. Başarısızlıkta asla cezalandırmayın! Bu sadece, işi zorlaştırır ve çocuğu üzer. Belki, çocuğunuz henüz hazır değildir, biraz daha sabretmelisiniz.
Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?
Her çocuk farklıdır. Genellikle, önce barsak kontrolü sağlanır. Çoğu çocuk, 3-4 yaş dolayında barsak kontrolü ve gündüz idrar kontrolünü başarır. Geceleri kuru kalmak içinse, bazen birkaç ay ve hatta yıla daha gerek duyabilir.Kızların çoğu ve erkeklerin ¾' ü 5 yaşında geceleri kuru kalabilmektedir. Ancak, yatak ıslatma çocukluk çağında sık rastlanan bir durumdur ve kontrol yaşı genetik etkenlerle belirlenir.Çocuğunuza kızmadan önce, annenize kaç yaşında kuru kalmayı başardığınızı sorun! Çocuğunuz, büyük tuvalete geçmek istediğinde size söyleyecektir. Klozet adaptörü ve klozete ulaşabilmesi için bir basamak veya tabure sağlayın.
Yardımcı Olacak İpuçları :
Tuvalete alışma ile ilgili kitaplar okuyun.
Lazımlıkta otururken, yanında olun, sohbet edin.
Anne, baba veya büyük kardeşlerin tuvaleti nasıl kullandıklarını göstermesi yararlı olur.
Kızlara, idrar yolu enfeksiyonlarından korumak için, temizliği önden arkaya yapması öğretilmelidir.
Her tuvalet sonrası elleri yıkaması öğretilmelidir.

TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-