OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PAYLAŞIM SİTESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PAYLAŞIM SİTESİ

Okul öncesi eğitimle ilgili aradığınız herşeyi buradan bulabilirsiniz.Eğitici oyunlar, ailelere rehberlik, öğretmenlere döküman, sunum ve eğitici filmler kısacası herşey burada.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» anko naruto hentai anme hentai
DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 5:32 pm tarafından Misafir

» vitamins for fish
DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 2:20 am tarafından Misafir

» Northern Area Family Medicine Location
DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 8:22 pm tarafından Misafir

» Old Medicine Bottles Henry Buch
DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 6:20 pm tarafından Misafir

» Basically as chintzy as warez
DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 2:29 pm tarafından Misafir

» Maoi And Drug
DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 1:40 pm tarafından Misafir

» 100 dating free percent site. Jehovah's witness dating website.
DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 10:41 am tarafından Misafir

» Drug Inspried Tv Shows
DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 1:35 pm tarafından Misafir

» fish oil 1000
DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 9:42 am tarafından Misafir

Anket
Kimler hatta?
Toplam 6 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 6 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 207 kişi Cuma Tem. 28, 2017 6:53 am tarihinde online oldu.
Istatistikler
Toplam 645 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: deluone

Kullanıcılarımız toplam 511 mesaj attılar bunda 210 konu

DRAMA ÖRNEKLERİ

3 posters
YazarMesaj
TAÇYILDIZ
Admin
TAÇYILDIZ

DRAMA ÖRNEKLERİ Empty
MesajKonu: DRAMA ÖRNEKLERİ   DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimeSalı Haz. 24, 2008 4:33 pm

1Etkinlik : Türkçe Dil ve drama

Öğretmen önce sınıfa bire bir boyutlarda kartondan veya köpükten bir erkek, bir bayan modeli çizer.Uygun yere monte eder.Sınıfa erkek ve kadın giysileri getirir.Bunlardan uygun olanları çocuklarla birlikte maketlere giydirir.Çocuklara bu maketler doğrultusunda;
- Vücudun bölümlerinde ne gibi farklılıklar var?
- Kıyafetlerinde ne gibi farklılıklar var?
- Ailenizde kaç kız, kaç erkek var?
- Büyük kardeşler, küçük kardeşler kim ve neler yapıyorlar?
- Evdeki ve dışarıdaki sorumlulukları neler?
- Sen evde neler yapıyorsun?
- Herkes sorumluluklarını gerçekleştirmeseydi neler olurdu? gibi sorular sorulur.
Verdikleri cevaplar değerlendirilir.İstekli çocuklara birer yetişkin kıyafeti giydirilir.
Anne, baba ve çocuklar şeklinde aile oluşturulur ve ailede neler yapılıyor, canlandırılması istenir. Herkesin rollerine ve neler yapmaları gerektiğine, aynı kişinin kaç değişik rolde olabileceği ve bunların neler olduğu; bu roller gerçekleştirilmezse ailede ve toplumda neler olabileceğine dikkat çekilir.
Canlandırma bittiğinde çocukların neler hissettiği sorulur. Evde kendilerinin neler yapabildikleri ve bunları yaparken nelerden hoşlandıkları ya da hoşlanmadıklarını, bu işleri yaparken hangi organlarını kullandıkları sorulur.

2Etkinlik : Drama Çalışması

Değişik renklerde fon kağıdından kare, üçgen, dikdörtgen ve daire şekilleri kesilir. Bunlar çocukların arkalarına takılır. Her çocuğa ne şekli olduğu ve ne renk olduğu sorulur. Daha sonra bu şekli takan çocuklara kare, üçgen, daire ve dikdörtgen çocuk oldukları, bir arada yaşadıkları söylenir. Kendi şekilleriyle ya da bir araya gelerek neler yapabilecekleri ve bu şekilde yaşamaları gerektiği söylenerek, bir aileyi canlandırmaları istenir (anne- baba – çocuklar). Bu canlandırma sonunda neler hissettikleri, bu şekilde yaşamanın nasıl olduğu çocuklara sorulur.

3Etkinlik : Drama Çalışması

Çocuklarla birlikte sınıfın bir köşesine hastane kurulur.Bu köşeye yatak, bazı doktor aletleri, pamuk, sargı bezi, ilaçlar, iğneler, eşyalar konulur.Birlikte bu eşyalar gruplandırılır.Sonra hep birlikte ( abur-cubur yiyerek karnı ağrıyan, evde kaynayan suyla oynayarak elini yakan, temizliğine hiç dikkat etmeyip, hiç banyo yapmayıp ateşlenen hasta olan, aşıdan kaçarak hasta olan çocuklar gibi ) canlandırmalar yapılır.Bu canlandırmalar sırasında doğru davranışlar pekiştirilir.Yanlışlar düzeltilir.Uygulamalar sırasında çocuklara basit ilk yardım bilgileri de verilir.

4Etkinlik : Drama Etkinliği
Çocuklarla birlikte yere oturulur.Onlara orman hakkında ve ormanda yaşayan hayvanlarla ilgili bilgi verilir. Çok fazla ağaç ve bitkinin olduğu bir yere gideceği söylenir.Önce birlikte hazırlık yapılır.Yanımıza neler alabileceğimiz, neler giyebileceğimiz kararlaştırılır ve hareketlerle canlandırılır.
Birlikte yürümeye başlanır.Yolda hangi hayvanlar gördüğümüzü, bunların nasıl ses çıkardığı, hareketleri, yolda hangi bitkiler olduğu, büyük mü, küçük mü, vücutlarıyla şekillendirmeleri, taşlık yolda, ağaçlık yolda, bataklıkta yürürken çıkan sesler, çevrelerinde gördükleri cansız varlıkların neler olabileceği, bunların özellikleri gibi sesleri ve hareketlerini taklit etmeleri için yönlendirilir.

5Etkinlik : Drama Çalışması
Çocuklarla oturulur.Bir hayvanat bahçesine gezi düzenlediğimiz söylenir.Birlikte hayvanat bahçesine geziye çıkılır.Gezerken;
- Hangi hayvanı gördüğümüz
- Şeklinin ve sesinin nasıl olduğu
- Yaşadığı yerin nasıl olduğu
- Neler yediği vb. konular ile ilgili taklit hareketleri yapılır.

6Etkinlik : Drama Çalışması - Türkçe-Dil Etkinliği
Çocuklardan kullandığımız araç ve gereç resimlerinden birer adet seçmelerini ve sen bu araç olsaydın nerede, nasıl olurdun, nasıl çalışırdın, görevin ne olurdu, neler yapmak isterdin, hangi mesleğe ait olurdun yönergeleriyle ilgili bir hikaye oluşturması istenir.Örneğin; ben bir mikserim, elektrikle çalışırım, mutfaklarda bulunurum.Bir büyük pastahanenin mutfağında olmak ve düğün pastaları yapmak isterdim çünkü... gibi.

7Etkinlik : Türkçe-Dil ve Drama Etkinlikleri
Çocuklarla daire biçiminde oturulur.Basit ilk yardım kuralları çocuklara varsa resimlerle ya da cd’lerle anlatılır.Soru-cevap şeklinde konuşulur.
Daha sonra sınıfta basit bir kaza olayı canlandırılarak çocukların neler yapmaları gerektiği, hangi malzemeleri kullanabileceği, büyüklerden ve nerelerden, hangi durumlarda nasıl yardım edebileceği yönergelerle canlandırılmaya çalışılır.

8Etkinlik : Drama Etkinlikleri
Çocuklardan birine postacı şapkası, çantası ve mektuplar verilir.Çalıştığı bir postanedeki mektupları sahibine götürmesi istenir.Sınıfta bir mahalle oluşturulur.Çocuklar da o evlerde oturan bireyler olur.Değişik yönergelerle ( postacının mektup, telgraf ve kartları dağıtması, bunları alan kişilerin hangi haberleri aldığı ve bu haberleri okuyunca neler hissettikleri, postacının hissettikleri gibi ) canlandırmaları istenir.

9Etkinlik : Sohbet Ve Drama Çalışmaları
Çocuklarla yarım daire şeklinde oturulur.İçinde farklı özelliklere sahip tayfası ve bir köpeği olan bir gemide olduklarını ve bu geminin batıp, onların da sağ olarak bir aday düştüklerini hayal etmeleri istenir.
- Kişilerin içinde bulundukları durum ve bu durumda hissettikleri
- Diğer kişilerin duygularıyla ilgili hissettikleri
- Bu durumda nasıl davranmaları gerektiği
- Farklı çözümler karşısında neler yapabilecekleri
- Rahatsızlık veren durumları nasıl çözebilecekleri
- Çevrelerindeki eşyaları nasıl amaçlarına uygun kullanabilecekleri
- Kullandıkları eşyaların özellikleri
- Çözüm yollarını birlikte bulma
- Uygun olanı seçme
- Tehlike anında neler yapabilecekleri
- Nasıl korunabilecekleri
- Köpeğin bakımı için neler yapabilecekleri
- Yorulduklarında neler yapabilecekleri
ve tüm bu durumlar karşısında hissettikleri sorulur.
Daha sonra bu etkinlik sınıf içinde uygun ortam hazırlanarak uygulanır.

10Drama Çalışması
Öğretmen çocuklara “Şimdi hepimiz, sanki elimizde fırça varmış gibi duvar boyayacağız. Hepiniz bir renk seçin. Ben de size içinde o renk olan boya kutusu vereceğim. Sonra da herkes kendi duvarını boyayacak” der. Öğretmen çocuklara hayali boya ve fırçalarını dağıtır. Çocukları odanın duvarları boyunca sıralar. Çocuklar hayali fırçalarını boya kutusuna batırıp, boyamaya devam ederler. Daha sonra duvarı kalçaları ile kafa ile boyamalarını söyler. Boyama süresinde herkes kendi alanını boyamalı, arkadaşlarının alanına girmemeye özen göstermelidir
http://www.e-okuloncesi.com
emine öğretmen

DRAMA ÖRNEKLERİ Empty
MesajKonu: Geri: DRAMA ÖRNEKLERİ   DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimeSalı Eyl. 09, 2008 7:18 pm

paylaşım için teşekkürler hepsi çok güzel örnekler
zeyneperman

DRAMA ÖRNEKLERİ Empty
MesajKonu: Geri: DRAMA ÖRNEKLERİ   DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimePaz Mayıs 02, 2010 2:19 pm

teşekkürler
TAÇYILDIZ
Admin
TAÇYILDIZ

DRAMA ÖRNEKLERİ Empty
MesajKonu: Geri: DRAMA ÖRNEKLERİ   DRAMA ÖRNEKLERİ Icon_minitimeÇarş. Mayıs 12, 2010 8:15 pm

arkadaşlar daha fazlasını şu adresten indirebilirsiniz.bu sitede bana aittir.Kolay gelsin.

www.okuloncesipaylasim.net
http://www.e-okuloncesi.com

DRAMA ÖRNEKLERİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-